Author picture

Magdalena Jakimyszyn

Jednym z częstszych dylematów projektowych jest znalezienie
odpowiedniego miejsca na kosmetyki pod prysznicem.

Jeśli
jesteśmy na etapie projektu to najczęściej rozważamy dwie opcję:

  • wykonanie wnęki w ścianie lub zabudowie lekkiej,
  • zastosowanie estetycznej półki na kosmetyki.

Kiedy można wykonać wnękę w ścianie?

Wnękę możemy wykonać w ścianie działowej. Kolejnym warunkiem jest grubość ściany. Jeśli ściana jest odpowiednio gruba i sąsiaduje z pomieszczeniem nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi np. garderoba, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze to myślę, że spokojnie możemy pokusić się o wykonanie wnęki na kosmetyki. Dlaczego ściana działowa musi spełnić te warunki? Ściany działowe nie tylko zapewniają intymność w łazience ale również stanowią barierę akustyczną. Nie chcemy przecież słyszeć odgłosów z toalety. Architekci kubaturowi w projektach budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych projektują ściany, które spełniają odpowiednie normy. W przypadku inwestycji deweloperskich będzie to zazwyczaj niezbędne minimum, dlatego można zakładać, że każdy ubytek w ścianie będzie powodował, że ściana będzie miała słabe właściwości akustyczne.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie sąsiadującej obudowy stelaża wc (jak na poniższym video z naszej realizacji). Innym pomysłem jest wykonanie wnęki w ścience odzielającej prysznic od np. słupka z pralką i suszarką. Trzecim rozwiązaniem jaki przychodzi mi do głowy to wykonanie przedścianki – niestety to rozwiązanie sprawdzi się w dużej łazience, w małej stracimy cenne centymetry. 

Jak pewnie czujecie, znalezienie odpowiedniego rozwiązania może być trudne, dlatego do tego typu rozwiązań polecamy współpracę z projektantem wnętrz. Poniżej fragment filmu, na którym Magda Motrenko z Wnętrza Zewnętrza omawia sprytne rozwiązanie pod prysznicem w jednej z naszych realizacji (zdjęcia z realizacji możecie zobaczyć TUTAJ).

Odtwórz wideo

Jeśli nie wnęka na kosmetyki to co?

Czasami nawet projektant wnętrz nie widzi sensownego miejsca na wykonanie wnęki na kosmetyki, bo np. łazienka jest bardzo mała i liczy się każdy centymetr. Rozwiązaniem wtedy jest zastosowanie półki montowanej do ściany. Myśląc o półce mamy zazwyczaj negatywne skojarzenia, bo dotychczas na rynku brakowało ładnych i funkcjonalnych rozwiązań na kosmetyki. Na szczęście od niedawna Polska Marka DabStory oferuje estetyczne metalowe półeczki, które są nie tylko funkcjonalne ale również efektowne. Szczególnie fajnie wyglądają w towarzystwie czarnej armatury. Zobaczcie sami! 

Półeczka jest wysoka, dzięki czemu zasłania kosmetyki, które zazwyczaj są plastikowe i wielokolorowe przez co wprowadzają poczucie nieładu. W dnie półki znajdują się otwory, przez które
woda może swobodnie spływać. Nie trzeba martwić się o korozję, bo półka wykonana jest ze stali nierdzewnej i pokryta wysokiej jakości powłoką. Produkt w całości wykonywany jest w Polsce. DabStory oprócz półek ma w ofercie kolekcję akcesoriów, które pasują do półeczki. My polecamy haczyki, uchwyt na papier oraz metalową tackę na kosmetyki. 

Akcesoria możecie kupić TUTAJ.

Dodaj komentarz